Home Aktualności Mural z wizerunkiem Anny Boguckiej-Skowrońskiej w Słupsku – zapraszamy na odsłonięcie
Mural z wizerunkiem Anny Boguckiej-Skowrońskiej w Słupsku – zapraszamy na odsłonięcie
czwartek, 29 sierpnia 2019 13:22

W najbliższy piątek, 30 sierpnia, Słupsk wzbogaci się o kolejne dzieło w przestrzeni publicznej. Najnowszy mural autorstwa, słupskiej artystki, Katarzyny Tomasiak zrealizowany został pod hasłem „Kobiety Wolności i Solidarności”, a jego bohaterką jest słupszczanka z wyboru, ikona Solidarności, wieloletnia sędzia Trybunału Sprawiedliwości, była senator RP i radna Miasta Słupska – Anna Bogucka-Skowrońska. Mural zdobić będzie budynek słupskiej biblioteki przy ul. Grodzkiej 3.

Na odsłonięcie muralu zapraszamy o godz. 12.00. W uroczystości weźmie udział Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Projekt muralu powstał z inicjatywy Danuty Wawrowskiej, prezes Stowarzyszenia „Kobiecy Słupsk” i jednocześnie radnej Sejmiku Województwa Pomorskiego przy partnerskim udziale i wsparciu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej oraz Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Całość realizowana jest w ramach obchodów Roku Wolności i Solidarności.

Mecenas Anna Bogucka-Skowrońska była internowana w stanie wojennym (w Strzebielinku, Gdańsku i Fodonie), a po odzyskaniu wolności w latach osiemdziesiątych jako adwokat reprezentowała działaczy opozycyjnych w kilkudziesięciu procesach politycznych m.in.: Lecha Wałęsę, Annę Walentynowicz, Zbigniewa Romaszewskiego czy Bogdana Lisa. Była także współpracowniczką Komitetu Helsińskiego. W 1989 roku z Listy Komitetu Obywatelskiego została senatorem RP I kadencji. Była również jedyną kobietą sędzią w składzie Trybunału Stanu. Honorowa obywatelka Miasta Słupska, odznaczona wyróżnieniem za zasługi dla Województwa Pomorskiego, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma innymi wyróżnieniami.